Wielkanoc w RPA. Wywiad Magdalena Foxcroft
Magdalena Foxcroft i jej południowoafrykańska Wielkanoc
To będzie moja pierwsza Wielkanoc od 13 lat, którą mam nadzieję spędzić z rodziną. Przed przyjazdem do Polski mieszkałam w Kapsztadzie w RPA przez ponad 13 lat. Pracowałam w turystyce, jestem licencjonowanym przewodnikiem zarówno w RPA, jak i w krajach sąsiednich. Oznaczało to, że Wielkanoc spędzałam głównie pracując, tak aby mieć wolne w Boże Narodzenie. Raz udało mi się spędzić Wielkanoc z przyjaciółmi, było to uroczyste śniadanie i fajny czas spędzony wspólnie.
Na zdjęciu Mia i Nika.
Co było na stole? Żurek, kolorowe jajka, biała kiełbasa, chrzan, wędliny, wędzona ryba, sałatka jarzynowa.
W Południowej Afryce, kraju zdominowanym przez chrześcijan, tradycyjnie podaje się rybę w occie z curry i hot crossed bun – słodkie bułeczki cynamonowo-bakaliowe, pyszne.
Kościół katolicki w Kapsztadzie organizuje w Wielką Sobotę święcenie pokarmów. W niedzielę odbywa się Msza Zmartwychwstanie Jezusa – rezurekcja z procesją. Po mszy rodziny spotykają się w domu lub idą z przyjaciółmi do restauracji lub jadą do winnicy na wspólny lunch. Dzieci szukają zajączków i czekoladowych jajek ukrytych w ogrodzie. Polonia zwykle spotyka się w czwartek w kościele, aby wspólnie malować pisanki.
Wielki Piątek w RPA to dzień wolny od pracy. Nie ma tradycji lanego poniedziałku. Wielkanoc to czas, w którym ludzie wyjeżdżają na krótkie wycieczki poza miasto – w góry lub nad ocean spacerują lub jeżdżą na rowerze. Czas spędzany jest bardzo aktywnie.
O Wielkanocy w RPA dowiesz się szczegółowo od mojej przyjaciółki Liz Madube Chikumba. Liz pochodzi z grupy etnicznej Shona, mieszka w wiosce murzyńskiej w Victoria Falls w Zimbabwe i, jak wszyscy katolicy, co roku obchodzi Wielkanoc.
Liz Madube Chikumba: Zasadniczo nasze przygotowania wielkanocne zaczynają się 40 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa. Ten okres nazywany jest Wielkim Postem, jest to czas przeznaczony na modlitwę. Pierwszego dnia Wielkiego Postu uczestniczymy w mszy popielcowej, podczas której palone są palmy z ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej, każdy ma na czole krzyż narysowany popiołem ze spalonych palm.
W okresie Wielkiego Postu można się modlić z najbliższymi lub samemu. Każdy kupuje świecę do modlitwy – jest taki czas, kiedy wszyscy modlą się przy zapalonych świecach. Robimy to przez siedem dni. W ostatni dzień modlitwy zostawiamy świecę zapaloną, aż się wypali.
W przeddzień zmartwychwstania Jezusa czuwamy nocą w kościele. Czuwanie rozpoczyna się około 22:00 i trwa do około 3:00, kiedy to Jezus zmartwychwstał. W czasie czuwania modlimy się i śpiewamy. Po czuwaniu wracamy do domu i przygotowujemy się do następnej mszy świętej, aby uczcić zmartwychwstanie Jezusa.
Moja rodzina świętuje Wielkanoc w wiosce murzyńskiej, w której mieszka moja Mama. Cała rodzina przyjeżdża ze wszystkich zakątków kraju, aby z nią być. Jest to czas, w którym się rodzinnie spotykamy. To samo dotyczy okresu Bożego Narodzenia. Przyjeżdżamy do domu w piątek wieczorem, aby uczestniczyć w nocnym czuwaniu w sobotę wieczorem. Po mszy wracamy do domu. W zależności od tego, co jest dostępne, zabijamy kozę lub krowę, aby przygotować obiad, braii (grill) na uroczystość. To też czas, by nadrobić zaległości w kontaktach z rodzeństwem. Poza tym niewiele robimy😊 Dzieci malują jajka, ale nie szukają zajączków – to miejski zwyczaj.